Tatrzański Park Narodowy zamyka szlaki na zimę. Po co to robi?

Wybierając się na górskie szlaki w sezonie zimowym, koniecznie sprawdź najnowsze wiadomości dotyczące wybranych tras. Może się zdarzyć, że będą zamknięte. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – dla bezpieczeństwa ludzi, ale przede wszystkim mieszających na tym terenie zwierząt.

Te szlaki są zamknięte

Z początkiem grudnia Tatrzański Park Narodowy wydal nowe dyspozycje odnośnie przepustowości szlaków na terenie Parku. Zamknięte do odwołania są trasy:

  • Z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę do Morskiego Oka
  • Przełęczy w Grzybowcu na Wyżynę Kondracką
  • Z Doliny Tomanowej – od skrętu przy Kamienistym Żlebie na Chudą Przełączkę.

Wszystkie wyżej wymienione szlaki biegną w górnej strefie granicy lasu, by przejść łagodnie w kosodrzewiny. I właśnie w ten rejon cietrzewie i głuszcze wybrały sobie na miejsce lęgu i tokowiska wczesną wiosną. Nie można im przeszkadzać. W Tatrach na dobre zagościła zima.

Nie tylko przez ptaki

Obszary te bardzo często wybierają również niedźwiedzie na sen zimowy. Naruszenie gawry i wybudzenie zwierzęcia ze snu zimowego może źle się skończyć i dla turysty i dla niedźwiedzia. Rozjuszone, zaspane zwierzę może zaatakować, a potem mieć problem z ponownym zaśnięciem. W środku zimy raczej nie znajdzie wiele pożywienia, więc tym istotniejsze jest, aby pozwolić mu przespać zimę w spokoju.

Zanim wyjdziesz w góry

Zimowe szlaki mogą być niebezpieczne tym bardziej, że pod warstwą śniegu bardzo często jest lód. Wychodząc więc w góry, koniecznie sprawdź pogodę i weź ze sobą odpowiedni prowiant. Nie zapomnij o właściwym ubiorze, oraz dodatkach takich jak raki i kije. One pomogą ci nie tylko wtedy, gdy będziesz brnąć w śniegu po kolana.