Najbardziej malownicze doliny w polskich Tatrach. Czy widziałeś już wszystkie?

Tatry to nie tylko wysokie, skalne szczyty i wymagające niezłej kondycji wzniesienia. To, co dla jednych może być przystankiem w dalszej wędrówce, dla innych może być celem. Tatrzańskie doliny mają w sobie ogromnie dużo uroku!

Dolina Pięciu Stawów

Jeżeli ustawisz się we właściwym punkcie, takim, w którym będzie widać całą panoramę Doliny Pięciu Stawów, zobaczysz skrzące się tafle górskich jezior. Będzie to Przedni Staw, Mały Staw, Wielki Staw, Czarny Staw i Pani Staw. Przy dużych opadach, mając szczęście, zobaczysz również Wole Oko – staw który występuje tylko okresowo, w czasie letnim zwykle wysycha.

Miejsce to jest punktem w którym przecina się wiele tras prowadzących na okoliczne szczyty. Stąd idzie się na podniebny pas Orlej Perci, a będąc w tej Dolinie, warto wybrać się również do Doliny Roztoki. Na tej trasie będziesz mijać jednej z największych wodospadów w Polsce – Wielką Siklawę. Woda spada tu z wysokości aż 70 metrów!

Dolina Gąsienicowa

Nie da się ukryć, że w okresie letnim jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. To właśnie na Hali Gąsienicowej możesz odpocząć w kultowym już schronisku Murowaniec. Idąc kamienną ścieżką, mijasz kilka dawnych szałasów pasterskich z których obecnie rzadko ktoś korzysta. Z tego miejsca, przy dobrej widoczności, doskonale prezentuje się Kościelec i Orla Perć.

Dolina Chochołowska

Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość 10 km, a prawie połowa wiedzie przez głęboki wąwóz. Najwięcej turystów jest tu na przełomie marca i kwietnia, gdy łąki zamieniają się w prawdziwe dywany kwitnących krokusów.

Dolina Kościeliska

Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasa o długości prawie 9,5 km jest pełna zagadkowych miejsc, takich jak jaskinie. Jaskinia Mroźna i Smoczą Jama w sezonie letnim jest udostępniona turystom do zwiedzania. Co ważne, nie ma problemu z przejechaniem całej trasy wózkiem. Dlatego wybierając się tu, przygotuj się na prawdziwe tłumy i dziecięce krzyki. Dolina Kościeliska jest bardzo przyjazna dzieciakom.

Dolina Małej Łąki

Największym atutem tego miejsca jest fakt, że jest mało znana i turyści rzadko tu zaglądają. I mają czego żałować, bo dolina ta ma w sobie bardzo dużo uroku. Najpiękniej jest tu wczesnym latem, na przełomie maja i czerwca. Wtedy zakwita łąka i jest pięknie jak z obrazka. Szlak prowadzący do doliny ma około 5,5 km, nie jest zbytnio wymagający. Jeżeli szukasz podobnych miejsc, świetnym punktem na wycieczkę będzie również Dolina Suchej Wody.