W Tatrach na dobre zawitała zima. Temperatury do minus 30 stopni!

Mimo że do kalendarzowej zimy jeszcze trochę, zarówno w wyższych jak i w niższych partiach górskich jest już biały puch. W połączeniu z mroźnym wiatrem i niskimi temperaturami może być bardzo niebezpieczny!

Uwaga, lawiny!

W Tatrach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Dokładając do tego zimny, silny wiatr i opady śniegu, mamy niezbyt sprzyjające warunki do wędrowania. Komunikat GOPR jest jasny: warunki do uprawiania turystyki są trudne. Z prognoz można wyczytać, że w nocy temperatura może spaść nawet do – 16 stopni, lecz w związku z wiatrem, może doprowadzić do temperatury odczuwalnej nawet – 31 stopni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, zapowiadane są ogromne opady śniegu, więc mieszkańcy Tatr i Podhala muszą nastawić się na spore utrudnienia. Szlaki turystyczne często są oblodzone, a pod warstwą śniegu z pewnością znajduje się lód. Warto pamiętać, wybierając się na szlak o kilku ważnych kwestiach.

Zanim wybierzesz się na szlak

Tatry to niebezpieczne góry, gdzie może dojść do niebezpiecznego wypadku nawet podczas sprzyjającej wędrówkom. A co dopiero, gdy temperatury spadają ostro w dół, a z nieba pada śnieg. Dlatego też przed każdym wyjściem w góry musisz odpowiednio się przygotować:

  • Sprawdź pogodę – korzystaj jedynie ze specjalistycznych, dobrych źródeł. Ogólna prognoza może nie wystarczyć, skup się na tej godzinowej.
  • Przygotuj ubranie – wychodząc w góry zimą, musisz mieć na sobie odpowiednie, warstwowe ubranie. Dodatkowo kask oraz gogle chroniące przed ślepotą śnieżną
  • Miej ze sobą naładowany telefon, latarkę i papierową mapę. W szybkim wybieraniu dołóż nr telefonu Górskiego Pogotowia Ratowniczego.
  • Kijki, raki i cały inny pomocny w górach sprzęt

Przed wyjściem koniecznie powiedz w miejscu gdzie się zatrzymałeś o tym, że idziesz w góry. Powiedz jakim szlakiem będziesz wędrował i koniecznie zamelduj się z powrotem. Więcej na temat sytuacji na Podhalu, przeczytasz w serwisie www.zakopaneinfo.pl