W Tatrach na dobre już zagościła zima – o czym warto pamiętać?

Wyższe partie gór są już obsypane grubą warstwą śniegu. Dzięki temu możemy cieszyć oko niezwykłymi widokami, jakie oferują nam Tatry w zimowej odsłonie. Jednak nie daj się zwieść, góry zimą są bezlitosne i nie wybaczają nieprzygotowanym podróżnikom.

Niekorzystne warunki

Dolina Pięciu stawów wciąż kusi, Mnich, Rysy i Hala Gąsienicowa cudownie wygląda z perspektywy kamer i ze zdjęć. Wielu z nas wtedy chodzi po głowie, aby wybrać się na górskie, lekko zaśnieżone szlaki. Jeżeli jednak nie jesteś doświadczonym wspinaczem, poczekaj na bardziej sprzyjające warunki. Tatrzański Park Narodowy na swojej oficjalnej stronie ostrzega, że w górach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki górskiej.

Pamiętaj również o tym, że na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz od Hali Kondratowej- Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kalatówki — Hala Kondratowa wciąż jest remont. Mogą tam wystąpić nieprzewidziane utrudnienia, więc tam zachowaj szczególną ostrożność.

Nim wyjdziesz na szlak

Przed wycieczką w góry przede wszystkim sprawdź pogodę, używając do tego specjalnych aplikacji. Warto również wejść na stronę TPN i przeczytać wszystkie komunikaty turystyczne. Weź również pod uwagę zmieniającą się sytuację pandemiczną i związane z nią obostrzenia.

Zobacz: Nowe obostrzenia w słowackich Tatrach!

Dobrze przygotuj się na trasę, zabierając ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak mapy, zapas wody i jedzenia oraz odpowiednie oświetlenie. Zadbaj również o to, aby telefon komórkowy był w pełni naładowany. Pilnuj się wyznaczonej trasy i realnie oceń swoje siły na zamiary. W okresie jesienno-zimowym, zmierzch zapada o wiele szybciej niż latem i pogoda może być jeszcze bardziej nieprzewidywalna.