Wybierasz się na tatrzańskie szlaki? Uważaj, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego!

Od dzisiaj w Tatrach po polskiej i słowackiej stronie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Nie da się ukryć, że pokrywa śnieżna jest coraz większa, a w górach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Dodatkowy problem stanowi bardzo silnie wiejący wiatr.

Co oznacza drugi stopień zagrożenia lawinowego?

Dla ścisłości, drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Lawina może więc zejść w dół przy sporym obciążeniu dodatkowym, zwłaszcza, gdy mówimy o stromych zboczach. Teoretycznie więc samoistne zejście lawin jest bardzo rzadko spotykane. A jednak możliwe.

Służby TPN ostrzegają

Kasprowy Wierch w swoich oficjalnych mediach pochwalił się aż 48 cm pokrywą śnieżną. W Dolinie Pięciu Stawów leży aż 30 cm śniegu. W sieci można znaleźć niesamowite nagranie zejścia lawiny z Kasprowego Wierchu w stronę Doliny Gąsienicowej. Służby TPN ostrzegają, że jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. W górach nie ma teraz dobrej pogody na uprawianie turystyki górskiej. Oblodzone i ośnieżone szlaki to wyzwanie tylko dla bardzo doświadczonych wspinaczy.

Jeżeli zdecydujesz się wyjść w góry

Przede wszystkim musisz dostosować swój ubiór do panującej pogody. Dodatkowo sprawdzaj jej stan i jeżeli będzie niekorzystna, nie próbuj na siłę wyjść na szlak. Obowiązkowe raki i inny sprzęt zimowy to standard, do którego dołóż również latarkę, naładowany telefon komórkowy i kask. Pamiętaj również o powiadomieniu bliskich, że wychodzisz na szlak i jednocześnie o poinformowaniu ich, że wróciłeś cały i zdrowy.