Góry Sowie i ich skarby – Podlesie

Malownicze Góry Sowie kuszą pięknymi widokami oraz miejscowościami, na terenie których każdy z nas może spędzić niezapomniany urlop. Jednym z ciekawszych miejsc na rodzinne wakacje w Górach Sowich będzie Podlesie – niewielka osada, która urzeka kameralnym charakterem oraz atrakcyjnym położeniem. Bliskość zamku Grodno jest wielkim walorem Podlesia, a w malowniczej scenerii każdy z nas będzie mógł nacieszyć się relaksem. Co warto tutaj zobaczyć?

Jakie atrakcje zasługują na wyróżnienie w tej części Gór Sowich?

Niektórzy uwielbiają zwiedzać Bieszczady i tamtejsze atrakcje dla całych rodzin. Inni jednak wolą coś bardziej nietypowego. Dlatego warto poznać Góry Sowie. Podlesie, podobnie jak wiele okolicznych miejscowości, dawniej była bardzo ważną osadą tkaczy, choć w XVII wieku starano się tu rozkręcić nową dziedzinę gospodarki – górnictwo. Bliskość Jedliny oraz Zagórza zadecydowała o tym, że już w XIX stuleciu na terenie tej osady dobrze zaczęła się rozwijać turystyka. Jednym z najważniejszych gości był król pruski Fryderyk II, który w dniu 22 lipca 1762 roku miał się zatrzymać w gospodzie „Pod Lipą”. Wprawdzie wizyta Fryderyka nie miała nic wspólnego z turystką (wręcz przeciwnie – pobyt króla w Górach Sowich związany był z działaniami wojennymi), jednak taki gość rozsławił okolicę i sprawił, że zainteresowanie Podlesiem wzrosło.

Do dziś można tu bez większych problemów znaleźć tanie noclegi oraz urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. O królewskiej wizycie przypomina pochodzący z połowy XIX wieku żeliwny odlew pnia lipy z ławeczką. Ma on przypominać o lipie, zwanej Lipą Królewską lub Lipą Pokoju, rosnącą tu w czasach Fryderyka II. W okolicy Podlesic również nie brakuje atrakcji. Popularnym celem wycieczki jest pobliskie Zagórze Śląskie z zamkiem Grodno oraz Jeziorem Bystrzyckim, kuszą też pobliskie Niedźwiedzice, na terenie których zachował się m. in. zabytkowy kościół św. Mikołaja.