Umorzono śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci na Gerlachu

Na początku stycznia 2022 roku, trzej polscy turyści wybrali się na Gerlach. Niestety, cała trójka zginęła. Prokuratura, która prowadziła śledztwo w tej sprawie zamknęła dochodzenie.

Umorzenie śledztwa

Całość prowadziła Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Według oficjalnej informacji, przekazanej przez rzecznika prokuratury, Janusza Hnatko, śledztwo w sprawie śmierci trzech Polaków na Gerlachu zostało umorzone. Jak wynika z wyników zebranych przez śledczych, Polacy biorący udział w wyprawie, popełnili szereg błędów. Przede wszystkim wybrano niewłaściwą trasę, która w ówczesnych okolicznościach pogodowych była trudna do przebycia.

Kolejnym błędem było wybranie niewykwalifikowanego przewodnika, który nie miał wystarczających uprawnień do przeprowadzania turystów na tak wymagającą górę jaką jest Gerlach. Warto dodać, że śledczy badający sprawę, nie dopatrzyli się żadnych znamion czynu zabronionego. Nikt więc nie przyczynił się do tragicznej śmierci na Gerlachu.

Uważaj na górskim szlaku

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają o złych warunkach atmosferycznych panujących na szlaku. Jednocześnie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe stanowczo odradza wyjście w góry wszystkim tym, którzy nie mają doświadczenia na szlaku zimą w wysokich górach. Zalecają również zatrudnienie przewodnika z uprawnieniami dostosowanymi do określonej trasy. Należy również sprawdzać pogodę oraz warunki, które w górach mogą zmienić się z godziny na godzinę.