W Zakopanem pojawiły się dwa nowe urządzenia do pomiaru jakości powietrza. Gdzie dokładnie stoją?

Nie da się ukryć, że Stolica Polskich Tatr nie ma najlepszego powietrza w regionie. Winą za to można obarczać z jednej strony położenie geograficzne a z drugiej? Smog wytworzony nie tylko z kominków ale i z tysięcy samochodów, jakie przejeżdżają przez centrum w ciągu każdego dnia. Od niedawna, można więc sprawdzić jakość powietrza i zdecydować, czy spacer będzie zdrową alternatywą.

Gdzie spotkamy te urządzenia?

Jedno z nich znajduje się na Dolnej Równi Krupowej, drugie, w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego. Jeżeli świecą na zielono, spokojnie można wyjść na spacer, pobiegać albo też zażywać każdej innej aktywności fizycznej. Jeżeli jednak mają kolor pomarańczowy albo czerwony, zdecydowanie lepiej zrezygnować, aby dodatkowo sobie jeszcze nie zaszkodzić.

Nowe EkoSłupki Air Sensor informują o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, ze szczególnym uwzględnieniem dwutlenku siarki (SO2), ozonu (O3), pyłów zawieszonych PM1, PM 2.5, PM 10 i formaldehydów. Wykonują również pomiar ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza oraz temperatury.

Sprawdzisz w telefonie

Dzięki temu, że eko-słupki sprawdzające jakość powietrza mają dodatkowe moduły WiFi, Bluetooth oraz GSM, będzie można sprawdzać je on-line. Każdy może ściągnąć na telefon specjalnie dedykowaną aplikację, dzięki której będzie mógł skontrolować jakość powietrza jednym kliknięciem. To o wiele wygodniejsza opcja niż przychodzenie specjalnie do słupka.