W Tatrach szkolą się żołnierze. Tym razem chodzi o techniki wspinaczkowe i ratownictwo lawinowe!

Zima w pełni i nie omija to oczywiście rejonu tatrzańskiego. To również świetny teren do ćwiczeń w najbardziej ekstremalnych warunkach. Tym razem u nasz szkolą się żołnierze, którzy chcą zrobić specjalizację z ratownictwa lawinowego.

Co robić, gdy leci lawina?

Nie tak dawno nasz portal wspominał o niezwykłym miejscu, gdzie nawet laik, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, może nauczyć się postępowania w razie lawiny. Takie szkolenia są organizowane w sezonie zimowym w sposób ciągły.

Zobacz: Szkolenie lawinowe na Kalatówkach

Aby skorzystać z fachowej, instruktorskiej wiedzy, trzeba mieć ze sobą zestaw lawinowy. W jego skład wchodzi łopatka, sonda i detektor lawinowy. Generator lawiny sprawia, że zainteresowani mają za zadanie odnaleźć ukryte pod warstwami śniegu nadajniki. W podobny sposób, lecz w bardziej realnych i trudniejszych warunkach szkolą się wojskowi.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Tatry Wysokie goszczą instruktorów i kandydatów na instruktorów w zakresie ratownictwa lawinowego oraz wspinaczki wysokogórskiej. Nie jest łatwo być zwiadowcą w sprzyjających warunkach, a co dopiero w śniegu. I tego właśnie uczą się wojskowi. Inny aspekt to ratownictwo lawinowe, a także poruszanie się w trudnych warunkach zimowych.

Nie jest takie proste chodzenie z wykorzystaniem raków czy czekana. To, co uczestnicy cenią sobie najbardziej, to asekuracja lotna, wspinaczka mikstowa i lodowa. Za tym stoi niesamowita dawka adrenaliny oraz przeżycia, które zostają z człowiekiem na dłużej. Szkolenia tego rodzaju są przeprowadzane tylko i wyłącznie dla zawodowych żołnierzy. Niestety żaden laik nie może tak po prostu się na nie zapisać. Stoi za tym sprawa praktyczna — bo do takiej wspinaczki, szczególnie zimą, jest wymagane odpowiednie przygotowanie.

Szukasz więcej informacji z regionu? Wejdź na wtatry.pl