Na Kalatówkach można nauczyć jak ratować się spod lawiny. Wciąż działa treningowe centrum lawinowe!

Czy wiesz jak zachować się, gdy jesteś w górach i niespodziewanie zejdzie lawina? Jeżeli wybierasz się na górskie trasy w zimie, koniecznie najpierw odwiedź treningowe centrum lawinowe. Ta wiedza może uratować ci życie!

Przy hotelu na Kalatówkach

Treningowe Centrum Lawinowe spotkasz przy hotelu górskim na Kalatówkach. Powstało po to, aby pokazać turystom, że odpowiednie zachowanie w sytuacji lawinowej może uratować życie. Jeżeli więc turyści będą wiedzieć jak zachować się w sytuacji zasypania przez śniegu człowieka, to będą po prostu bezpieczniejsi.

Samo Centrum to konsola sterująca, na której można ustawić wybrany program treningowy. Mamy więc możliwość decydowania o tym, ile spada śniegu oraz liczbę turystów zasypanych zwałami białego puchu. Na polanie, pod śniegiem zakopane są nadajniki, które udają ofiary zasypane przez śnieg. Podczas szkolenia, musisz znaleźć wszystkie nadajniki przy użyciu detektorów i sondy.

Zobacz również: Lawina porwała trzy osoby w Dolinie Młynickiej

Weź ze sobą zestaw lawinowy

Aby swobodnie korzystać z centrum lawinowego, każda osoba musi mieć ze sobą zestaw lawinowy. Wchodzi w niego łopatka, sonda i detektor lawinowy. Plusem jest fakt, że same ćwiczenia są bezpłatne. Od początku stycznia 2022 Tatrzański Park Narodowy wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym organizują specjalne dni szkoleniowe, gdzie pełnią tam specjalne dyżury i dodatkowe szkolenia.

Kto może skorzystać?

Jedyny wymóg formalny to posiadanie wspomnianego wyżej zestawu lawinowego. Korzystają z niego zarówno sezonowi wspinacze jak i ci, którzy mają już doświadczenie w zimowych wędrówkach po górach. Świadomość ta jest o tyle ważna, że osoba, którą zasypała lawina, ma jedynie 15 minut jako szanse na przeżycie. Ważne jest więc, aby jak najwięcej podróżujących górskimi szlakami turystów miało wiedzę i umiejętności do błyskawicznego zareagowania na taką sytuację.