Na końcówce kalendarzowego lata w najwyższych partiach Tatr spadł śnieg. Białe szczyty mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli obserwować już od samego rana. Czy to oznacza długą i mroźną zimę?
W Zakopanem się nie dziwią
Już od tygodnia nocami w Tatrach, temperatura spada poniżej zera. Dlatego też, wyjazdy pod namiot mogą już nie być dobrym pomysłem. No, chyba że masz dobre ogrzewanie i niezwykle ciepłe śpiwory. Również wyprawy na czołowe górskie szlaki są już o wiele bardziej niebezpieczne niż latem – śnieg i lód możemy zobaczyć nie tylko na Kasprowym Wierchu, ale i Świnicy oraz na zboczach Giewontu.
Uważaj w górach!
Mimo że to dopiero początek jesieni, to jednak warto pamiętać, że zima w górach przychodzi o wiele wcześniej. Mimo słonecznej pogody, chcąc wyjść w wyższe partie gór, pamiętaj o odpowiednim, ciepłym ubraniu i dostosowanym do warunków, zimowym obuwiu. Na szlaku zdradliwe mogą być nie tylko mokre i śliskie skały, ale i spadające, kolorowe liście. Niejeden piechur już na nich się poślizgnął. W takich przypadkach o wypadek naprawdę nie jest trudno.
Zamknięte tatrzańskie szlaki
Jeżeli wybierasz się w góry, koniecznie pamiętaj o zamkniętych szlakach w Tatrach. Z powodu remontu, zamknięty jest do odwołania niebieski szlak turystyczny od schroniska na Polanie Kalatówki to końca Polany Kalatówki. Aby dojść na Halę Kondratową, musisz wybrać tzw. Dolny szlak.
Nie jest czynny również czerwony szlak turystyczny od Czarnego Stawu pod Rysanu na Rysy. Pamiętaj również o tym, aby o swoim wyjściu i planowanej trasie, powiadomić znajomych pozostających w domu. Zaopatrz się w odpowiedni strój oraz prowiant niezbędny na szlaku, a także odblaski. Mogą to być elementy garderoby albo nawet breloczki do przypięcia do plecaka. Miej również pod ręką latarkę oraz naładowany telefon komórkowy. Nie wiadomo, kiedy może się naprawdę przydać!