Przekąski na szlaku. Co zabrać ze sobą do plecaka na trekking?

Jeżeli planujesz górską wyprawę, nawet jednodniową, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach do plecaka. Prócz butelki wody oraz latarki, mapy i naładowanego telefonu komórkowego, weź coś na przegryzkę. Niech będzie zdrowe i da Ci kopa energetycznego!

Nieśmiertelna czekolada

Nie da się ukryć, że czekolada uratowała życie wielu wspinaczom górskim. Jest lekka, wysoko kaloryczna i łatwo przyswajalna przez organizm. Do tego niesie ze sobą spory ładunek energetyczny. Wybierając ją, postaw na najwyższą jakość i wysoką zawartość kakao. W duecie z orzechami albo też w gorzkim wydaniu będzie doskonałą przekąską w drodze między jednym a drugim schroniskiem.

Inną zdrową przekąską będą banany. Ich wysoka wartość odżywcza i kaloryczność sprawia, że dobrze sprawdzą się gdy poczujesz spadek energii. Nie na darmo jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii Polski jadł bułkę z tym owocem!

Domowe kulki mocy

Możesz je zrobić w swojej kuchni na kilka dni przed wyjazdem. Przepis znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „kulki mocy” albo „batony energetyczne domowe”. Wybór smakowy zależy od Ciebie. W składzie najczęściej znajdziesz daktyle, gorzką czekoladę, banany, miód lub kaszę jaglaną. Oczywiście, skład możesz dowolnie modyfikować, zgodnie ze swoimi kulinarnymi upodobaniami. 

Zdrowe batony

Kupisz je właściwie w każdym sklepie i na stacji benzynowej. Zawierają minimalną ilość cukru, za to maksymalną wartość zdrowych składników odżywczych. Wybierając tę opcję, masz z głowy domowe przygotowywanie tego typu w domu. Z reguły są lekkie i nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Jednak mają ogromną moc, którą pokazują, gdy czujesz spadek energii na szlaku. 

Tego unikaj!

Górska wyprawa to nie spacer po parku. Unikaj więc niezdrowych przekąsek, które zamiast energii dodają tylko pustych kalorii. Nie zabieraj ze sobą na szlak również jogurtów lub maślanki. Wysoka temperatura może sprawić, że zaczną fermentować, a w konsekwencji, mogą doprowadzić do problemów żołądkowych. Unikaj również żeli energetycznych, których wcześniej nie spożywałeś. One również lubią negatywnie zaskoczyć.