Trwa 52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nie może Cię tam zabraknąć!

Zakopane to miejsce z niezwykłym klimatem. Przekonuje się o tym każdy, kto chociaż raz wybierze się do stolicy polskich Tatr. Podczas Festiwalu Folkloru Ziem Górskich nabiera dodatkowego kolorytu, przepełnionego zabawą, śpiewem i kulturalnymi rozrywkami. 

Festiwal 2021

Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 12- 20 sierpnia. Jak wyjaśnia Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, „- Tegoroczna edycja pod tym względem jest szczególna. Zgodnie z hasłem „Od snopka do talerza” będzie poświęcona obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzy­staniu w regionalnej kuchni – w tradycyjnym oraz nowocze­snym wydaniu”.

Współczesność i historia

Siłą tradycji są przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje. Nie dziwi więc, że w tych dniach będziesz mieć możliwość udziału w spotkaniu ze sztuką, tradycją, obrzędami, muzyką i śpiewem. Poznasz najstarsze legendy góralskie, ich gwarę oraz stroje. Nie będą to tylko i wyłącznie górale z Podhala. W końcu to Festiwal Folkloru Ziem Górskich z całego świata. Dodatkowym atutem i jednocześnie wyczekiwaną przez turystów ciekawostką są doskonałe przysmaki z regionalnej kuchni. Obok nich nie da się przejść obojętnie.

Walka o „Złote Ciupagi”

Jak co roku, jednym z kluczowych punktów festiwalu jest rywalizacja wielu zespołów folklorystycznych z całego świata o nagrodę „Złotej Ciupagi”. W tym roku będą to zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Nie zabraknie tam również reprezentantów naszego kraju. Będą to:

  • Zbyrcok z Juszczyna,
  • Istebna z Isdebnej
  • Lachy z Nowego Sączą
  • Rogale z Poronina. 

Wszystkie zespoły będzie oceniać Jury, na którego czele stoi dr Bożena Lewandowska. Na scenie, podczas koncertu „Mali Górale” będzie można również zobaczyć i usłyszeć góralskie zespoły dziecięce. To laureaci XII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. 

Najlepsze atrakcje

Nie sposób pominąć tu koncertu „Siła korzeni”, promującego książkę „Muzyka góralska” Krzysztofa Gocała. Warto wziąć udział w siódmej edycji konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”. Koniecznie trzeba również zobaczyć imprezy towarzyszące, takie jak „Dziecięcy plakat festiwalowy”, ekspozycję „Ludowe Instrumentarium Ziem Górskich”. W tym czasie będzie również rozstrzygnięcie 50. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. 

Czym prędzej więc przyjedź do Zakopanego i poczuj ten festiwalowy klimat!