Tatrzańskie naj… naj… naj…, czyli 3 ciekawostki o Tatrach

Oto trzy ciekawostki o Tatrach, o których mogłeś nie wiedzieć!

  1. Najwyżej położona górska chata

W Tatrach możesz odwiedzić chatę, która znajduje się na wysokości 2250 metrów. Leży ona poniżej szczytu Rysy. Dla turystów otwarta jest w sezonie od 15 czerwca do 31 października. Ci, których zastanie noc, mogą liczyć na schron, ponieważ w chacie tej znajduje się kilka łóżek.

Przy złej pogodzie wszystkie miejsca prawdopodobnie będą zajęte, ale z pewnością znajdzie się miejsce na podłodze w jadalni. Ta chata jest jedną z tych, do której zaopatrzenie dostarczają tragarze tatrzańscy. Jeśli chcesz pomóc z wniesieniem towaru, to po prostu weź ze sobą coś, co jest przygotowane w małej drewnianej chatce na Popradske pleso, a w nagrodę dostaniesz darmową herbatę.

  1. Najdłuższy szlak pieszy

Magistrala Tatrzańska to najdłuższy szlak w Tatrach Wysokich. Mierzy ponad 70 km i łączy najbardziej znane miejsca, takie jak Podbanské, Szczyrbskie Staw, Popradskie Staw (Jezioro Popradskie), Hrebienok, Skalnaté pleso (Jezioro Skalne) czy Zelené pleso (Zielone Jezioro).

Trasą można poruszać się ze wschodu na zachód lub odwrotnie, a po drodze spać w schroniskach górskich. Przejście z jednego końca na drugi zajmuje średnio 3-5 dni, w zależności od tempa.

  1. Największa zimowa atrakcja

Największą zimową atrakcją jest Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku. Rzeźbiarze ze Słowacji, Polski, Litwy, Niemiec i Czech tworzą nową kopułę lodową na początku każdej zimy, a projekt inspirowany inną świątynią w środku jest rozmaity każdego roku. Na przykład w tym roku inspiracją była Sagrada Familia z Barcelony. Nie ma opłaty za wstęp, a najlepiej obiekt ten odwiedzić zaraz po otwarciu, gdy jest świeżo wyrzeźbiony.

Więcej nt. Tatr przeczytasz w portalu https://www.bukowina24.pl/.