Karkonoskie skarby – poznajmy bliżej zamek Chojnik

Karkonosze są górami wyjątkowymi, a wycieczki po ich terenie będą wspaniałą przygodą i dla miłośników przyrody, i dla tych, których fascynują historyczne pamiątki. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, z jakimi można się spotkać w tej części kraju, jest zamek Chojnik.

Co warto wiedzieć na jego temat?

Na początku dodajmy, że artykuły o zamku Chojnik pojawiały się już na innych portalach. Tutaj polecamy jeden z artykułów: https://www.karkonoskie.pl/karkonoskie-atrakcje-z-wizyta-na-zamku-chojnik/. Malownicze ruiny zamku Chojnik wznoszą się na szczycie góry o tej samej nazwie. Świetnie widoczne już z daleka, są jedną z turystycznych wizytówek Jeleniej Góry. Wzniesienie to jest niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym oraz przyrodniczym, a w celu zapewnienia mu należytej ochrony, zostało objęte ochroną jako enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego.

Położenie w takim miejscu sprawiło, iż zamek Chojnik nigdy nie został zdobyty. Niestety, tej budowli obronnej nie udało się uniknąć pożaru, który w XVII wieku doprowadził do znacznych zniszczeń. Na szczęście zamkiem już w XIX wieku zaczęli się interesować turyści, dzięki czemu jego ruiny do naszych czasów zachowały się w dobrym stanie. Zamek ten zachwyca sporymi dziedzińcami oraz murami, ozdobionymi renesansowymi attykami. Gotycka wieża, pręgierz z XVI wieku –oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania tego zamku. Nie lada gratką jest też możliwość skorzystania z tutejszego schroniska, mieszczącego się w zabytkowych budynkach mieszkalnych. Każdy, kto wejdzie na górę Chojnik i pospaceruje po zamkowych murach, będzie się mógł nacieszyć wspaniałymi widokami. Pięknie prezentują się stąd Karkonosze oraz Kotlina Jeleniogórska. Wszystko to sprawia, iż wizyta na zamku Chojnik dla każdego z nas może się okazać wspaniałym doświadczeniem oraz przygodą, która na długo zapisze się w pamięci.