Tatrzański Park Narodowy przypomina – turysto, dostosuj się do warunków atmosferycznych!

Mimo że już czerwiec, w niektórych odcinkach górskich szlaków wciąż leży pokrywa śniegu. I chociaż na zdjęciach wygląda to niezwykle malowniczo, to jednak brnąc przez zmrożony i twardy śniegu, nietrudno o wypadek. Dlatego nim wyjdziesz na szlak, koniecznie sprawdź warunki. I dostosuj do nich sprzęt oraz umiejętności!

Gdy jeszcze jest śnieg

Pokrywa lodowa w Tatrach może utrzymywać się nawet do połowy czerwca. Wszystko zależy od średniej temperatury, a ta w najwyższych partiach nie jest najwyższa przez cały rok. Nie milkną echa nieodpowiedzialnego zachowania turystów, którzy pod koniec maja ślizgali się, schodząc z oblodzonych szczytów. Skutki takiego działania były opłakane i TOPR miał pełne ręce roboty. Można tego uniknąć, włączając rozważne zachowanie na każdej wycieczce. Jeżeli masz przypuszczenie, że na szlaku może być lód i śnieg, koniecznie weź ze sobą czekany, raki i kask na głowę. To może uratować ci życie!

Gdzie sprawdzać prognozę pogody?

Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić godzinową prognozę pogody. Znajdziesz ją na specjalnie ku temu dedykowanych stronach, albo też w aplikacjach na telefon. Dodatkowo trzeba być na bieżąco z informacjami publikowanymi przez Tatrzański Park Narodowy i GOPR.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal malopolskainfo.pl