Niezbędnik tatrzańskiego zdobywcy, czyli co musisz mieć ze sobą, gdy wybierasz się w góry

Kiedy latem świeci słońce i jest ładna pogoda, Tatry wydają się łagodnymi górami ze szpiczastymi szczytami. Jednak wystarczy mała załamanie pogody, by ta sielankowa wizja w niebezpieczną przygodę, niekoniecznie z pozytywnym zakończeniem. Gdy wybierasz się w góry, o pewnych rzeczach nie możesz zapomnieć!

Wyposażenie plecaka 

Przede wszystkim musi to być mapa. Chociaż masz ją zapewne w telefonie, mapa papierowa pozwoli ci w szybki sposób określić trasę i położenie. Kolejny aspekt to zapas wody i wysoko kalorycznych przekąsek, które dodadzą ci energii w trekkingu między jednym a drugim schroniskiem Płaszcz przeciwdeszczowy i skarpetki na zmianę również się przydadzą w razie deszczu, nie zapominaj o nich! 

Naładowana elektronika

W góry wychodź zawsze z naładowanym telefonem komórkowym. Nie zaszkodzi wrzucić również do plecaka power bank, oczywiście naładowany. Musisz mieć również latarkę, najlepiej ze specjalnie wbudowanym sygnałem świetlnym SOS. Dzięki niemu, w razie mgły czy ciemności, będziesz widoczna już z dużych odległości. A to w górach, jeżeli się zgubisz, jest na wagę złota. 

Miej ze sobą również kompas, który pomoże, gdy zgubisz drogę. I chociaż te wszystkie gadżety znajdują się teoretycznie w telefonie, to warto je mieć osobno. Jeśli smartfon się rozładuje, nie skorzystasz ani z latarki ani z kompasu. W telefonie miej wbite do książki adresowej telefony alarmowe do GOPR-u oraz do hotelu w którym się zatrzymaliście. Przed wyjściem na trasę, koniecznie powiadom swojego gospodarza o kierunku oraz planowanej trasie. Przezorności nigdy za wiele. 

Odpowiedni strój

Od tego właściwie trzeba by zacząć. Przede wszystkim dobre, stabilne buty do wspinaczki górskiej, które będą wspierały nogi podczas wędrówki, ale i chroniły kostki przed zwichnięciem. Do tego dobra, termoaktywna odzież, dzięki której w upale nie będziesz się zbytnio pocić, a w chłodzie, nie poczujesz mroźnych podmuchów wiatru. Warto zaopatrzyć się w stosowne nakrycie głowy oraz ochronę oczu. 

Jeżeli wybierasz się w Tatry wysokie, koniecznie pamiętaj o kasku oraz uprzęży, która pomoże przy miejscach z łańcuchami. Ostrożności w górach nigdy za wiele, jeżeli masz taką możliwość, nie szarżuj a raczej zabezpieczaj swój górski trekking.