Niedźwiedzica w Tatrach – nim wyruszysz, sprawdź które szlaki są zamknięte!

W Dolinie Pańszczycy w Tatrach pojawili się niezwykli mieszkańcy. To niedźwiedzica z młodymi. Dlatego też, ze względu na bezpieczeństwo przyrodnicze, od 13 kwietnia ten odcinek szlaku jest zamknięty do odwołania!

Przyroda na pierwszym miejscu

Kiedy w okolicach zielonego szlaku turystycznego w rejonie Doliny Pańszczycy pojawiła się rodzinka niedźwiedzi, TPN zareagował błyskawicznie. Dobro mieszkańców tych gór jest najważniejsze, więc turyści muszą zrezygnować z tego odcinka górskiej wyprawy. Warto pamiętać, że niedźwiedzie same z siebie raczej nie zaatakują człowieka. Jednak jeżeli zostaną zaskoczone, mogą wyczuć zagrożenie i tym samym zachowywać się groźnie.

To zrób, gdy spotkasz na szlaku dzikie zwierzę

Wędrując po górskich szlakach, można natknąć się na mieszkańców tych gór. Jedyne, co możemy w tej sytuacji zrobić, to zachować dystans i powoli oddalać się w przeciwną stronę. Pod żadnym pozorem nie należy kręcić filmików czy robić zdjęć, również z lampą błyskową. To może niepotrzebnie przestraszyć zwierzę i sprowokować do ataku. Najlepiej więc po prostu omijać je szerokim łukiem. I absolutnie nie dokarmiać!

Gdzie szukać informacji?

Jeżeli wybierasz się na tatrzańskie szlaki, koniecznie musisz się odpowiednio przygotować. Wszystkie bieżące informacje znajdziesz na stronie internetowej TPN-u. Warto również śledzić media społecznościowe zarówno Tatrzańskiego Parku Narodowego jak i Górskiego Pogotowia Ratunkowego. To najszybsze źródło informacji.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz koniecznie portal zakopaneinfo.pl