Góry to zawsze dobry wybór – Pieniny

Potrzeba spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i blisko natury jest coraz bardziej zauważalna. Mamy to szczęście, że Polska ma do zaoferowania jeszcze całkiem sporo terenów zielonych, lasów, ale przede wszystkim, gór.

Warto zapomnieć na chwilę o tych najpopularniejszych i najbardziej obleganych Tatrach i przyjrzeć się bliżej innym możliwością, jak choćby położonym po sąsiedzku Pieninom, które  ma szereg zalet i atrakcji do zaoferowania turystom. Samo położenie jest już atrakcyjne, ponieważ graniczy z Słowacją, przez co stanowi fajną bazę wypadową.

Atrakcje turystyczne w Pieninach

Pieniny to świetny wybór zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak również osób, które chciałyby spędzić aktywnie czas, rozpocząć swoją przygodę z trekkingiem czy też poznać trochę historii.

Wiele osób wybiera górskie kierunku bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jest jednak też druga grupa ludzi – zwłaszcza mniej wprawionych lub podróżujących z dziećmi – którzy obawiają się o dostępne atrakcje w przypadku chociażby deszczowych dni. Wybierając Pieniny jako cel wakacji czy weekendowych wojaży można porzucić obawy, ten rejon Polski ma wiele do zaoferowania.

Pieniński Park Narodowy

Pierwszy utworzony Park Narodowy w Polsce, to właśnie ten w Pieninach. Jego obszar to nie tylko górskie szlaki, ale także przełom rzeki Dunajec. To, z czego w dużej mierze słynie Park znajduje się też w jego logo – chodzi oczywiście o Masy Trzech Koron. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków wybieranych przez turystów. Drugim zdecydowanie jest Sokolica, z charakterystyczną dla siebie, złamaną sosną na szczycie. Dlaczego tak wiele osób odwiedza Pieniński Park Narodowy? Odpowiedź w serwisie eszczawnica.pl.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to w zasadzie zbiornik powstały w wyniku budowy zapory wodnej, którego główną funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa. Nad samym jeziorem każdy znajdzie coś dla siebie. Można tam odpocząć na licznych plażach lub spędzić aktywnie czas korzystając z rowerków wodnych lub parków linowych. Organizowane są również rejsy statkiem oraz gondolami.

Zamki

Będąc w okolicy Czorsztyna, grzechem byłoby pominąć tamtejsze zamki. W samym Czorsztynie jak i kawałek dalej, bo w Niedzicy można zwiedzić warownie oraz zamek  z XIV wieku. To nie tylko miejsca pełne historii, ale także plan filmowy takich hitów jak „Janosik”. Można posłuchać pięknych legend związanych z tym miejscem, oraz podziwiać z wieży widokowej panoramę jeziora.

Spływ Dunajcem

To na pewno jedna z popularniejszych atrakcji Pienin, która umożliwia zobaczenie Pienińskiego Parku Narodowego z zupełnie innej perspektywy to spływ Dunajcem. Jest kilka możliwości tras do wyboru, różniących się miejscem początkowym i długością spływu. Średni czas atrakcji to od 1,5 do 2,5 godzin. Aby umilić ten czas, Flisacy opowiadają o lokalnych legendach oraz mijanych po drodze miejscach.

Droga Pienińska

Dla spacerowiczów, jak również rowerowych wycieczek, punktem obowiązkowym na mapie powinna stać się Droga Pienińska. Trasa liczy ok 9 km i w dużej mierzy przebiega nad Dunajcem. Można dotrzeć aż do Czerwonego Klasztoru znajdującego się po stronie słowackiej, który stanowi kolejną wartą uwagi atrakcję.