W Tatrach zima na całego. I chociaż ferie mobilizują do górskich wypraw, to nim wybierzesz się, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Jest jeszcze jeden aspekt, który warto monitorować na bieżąco — stopnie zagrożenia lawinowego. Tylko co one oznaczają?
Gdzie sprawdzać?
Bez względu na to, czy wybierasz się na wycieczkę górską latem czy zimą, musisz być do tego odpowiednio przygotowany. Prócz sprawdzenia dokładnej pogody i odpowiedniego bagażu, zimą musisz sprawdzić komunikaty dotyczące lawin.
Zobacz również: Bez tego nie wychodź w Tatry! Przede wszystkim bezpieczeństwo!
Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji z pierwszej ręki jest strona Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam już na pierwszej stronie, w sezonie jesienno-zimowym, masz jasne dyspozycje co do zagrożenia lawinowego. Będzie podawane w pięciostopniowej skali.
Pierwszy stopień zagrożenia
Nazywany inaczej niskim. Występuje, gdy przez długi czas nie ma opadów śniegu, a pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Turystom zaleca się unikanie żlebów i depresji. Lawina może się pojawić raczej tylko w przypadku, gdy wystąpi bardzo duży nacisk albo strome stoki.
Drugi stopień zagrożenia
Najistotniejsza informacja jest taka, że poruszanie się w strefie zagrożenia lawinowego drugiego stopnia wymaga doświadczenia. Zatem nie jest to miejsce na wygłupy i nieprzemyślane decyzje. Lawina może zejść na stokach, których kąt nachylenia wynosi powyżej 40 stopni.
Trzeci stopień zagrożenia
Kiedy spada świeży śnieg i jego pokrywa nie jest jeszcze dobrze związana, robi się niebezpiecznie. Co więcej, aby zeszła lawina, wcale nie jest potrzebna duża grupa turystów, a już pojedynczy człowiek. Zaleca się omijanie stoków z nawianym śniegu oraz wyjścia poza naturalną granicę lasu. Jeżeli bardzo chcesz wyjść w góry, koniecznie musisz zabrać ze sobą profesjonalnego przewodnika.
Czwarty stopień zagrożenia
Tutaj natura robi się nieprzewidywalna i lawiny mogą następować samoistnie, bez czynników zewnętrznych. Jeżeli musisz wyjść w góry, bezwzględnie trzymaj się bezpiecznych szlaków i tras. Osoby niedoświadczone raczej nie powinny zapuszczać się w górskie ostępy.
Piąty stopień zagrożenia
To najwyższy w ogólnie przyjętej skali. Śnieg jest słabo związany na wszystkich stokach bez względu na kąt jego nachylenia. Lawiny występują często i samoistnie. W tym przypadku wycieczka w góry jest absolutnie zakazana nawet dla największych tatro-maniaków.