blacha przewodnika tatrzańskiego
Tatry dla każdego

Artur Krupiński

przewodnik tatrzański

tel. 608-753-206

Z przewodnikiem w Tatry

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Wycieczka po Zakopanem

Spacer po (swego czasu) kulturalnej stolicy Polski. Wędrówka śladami poetów, pisarzy, artystów, naukowców, sportowców i polityków. Przechadzka najstarszą częścią Zakopanego (tzw. Nawsie) z zabytkową zabudową góralską, zwiedzenie Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, Muzeum Tatrzańskiego i Wielkiej Krokwi.

„Na pierwszy rzut oka widać, że Zakopane powstało bez śladu jakiegokolwiek planu urbanistycznego — jako miejscowości wypoczynkowej, uzdrowiska i centrum sportów zimowych. Tak jak niegdyś przebiegały polne drogi łączące poszczególne osiedla, tak stawiano domki, pensjonaciki, sanatoria, hotele”.

Konstanty Stecki

Proponowane punkty programu wycieczki

Stary Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa. Powstał w 1847 r. Pierwszym proboszczem był legendarny ks. Józef Stolarczyk. Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, pierwszy cmentarz w Zakopanem. Na cmentarzu spoczywa wielu uczonych, artystów, taterników, przewodników tatrzańskich i ratowników, słowem: historia. Muzeum Tatrzańskie (z 1920 r.). Wystawy przyrodnicze, etnograficzne i sztuki związanej z Tatrami i Podtatrzem. Za muzeum Górski Ogród Botaniczny. Siedziba Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza — największa skocznia narciarska w Polsce. Wybudowano ją 1925 r. Na wybiegu skoczni w 1997 r. Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach. Kościół jest wotum za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Za sanktuarium ołtarz, przy którym Papież odprawił mszę w 1997 r. Kaplica na Jaszczurówce. Jedno z najpiękniejszych dzieł Stanisława Witkiewicza, zbudowane w stylu zakopiańskim. Gubałówka. Wyjazd kolejką linowo-terenową. Z Gubałówki rozpościera się piękny widok na Tatry.

Kolej terenowa Gubałówka

Gubałówka

Skocznia Wielka Krokiew

Wielka Krokiew, cennik

Wielka Krokiew (parking ul. Bronisława Czecha)

Parking ul. Br. Czecha

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Od 20 marca 2017 r. Centrum Edukacji Przyrodniczej, z powodu przebudowy, będzie nieczynne do odwołania.

TPN, edukacja

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie