blacha przewodnika tatrzańskiego
Tatry dla każdego

Artur Krupiński

przewodnik tatrzański

tel. 608-753-206

Z przewodnikiem w Tatry

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Śladami Matki Bożej po Podhalu

Autokarowa wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Psalm 23 (fragm.)
Pan jest moim pasterzem, i niczego mi nie brak.
Pasie mnie na zielonych pastwiskach
i prowadzi mnie do spokojnej wody,
orzeźwia moją duszę
i wiedzie mnie prawymi ścieżkami
dla swojego imienia.

przeł. Roman Brandstaetter

Podczas wycieczki nawiedzimy

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
W czasie objawień w 1917 r. Matka Boża przekazała światu treść swojego orędzia. Od 1951 r. Krzeptówki są Centrum Kultu Fatimskiego, a od 1961 r. kaplica na Krzeptówkach jest ośrodkiem fatimskim o zasięgu ogólnopolskim. Znajduje się tam figura Matki Bożej Fatimskiej, którą otrzymał kardynał Stefan Wyszyński w 1961 r. Jeszcze w tym samym roku biskup Krakowa Karol Wojtyła poświęcił figurę i kaplicę. Kościół jest wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Papież przybył do Sanktuarium 7 czerwca 1997 r. W skarbcu na Krzeptówkach zgromadzonych jest wiele pamiątek po Janie Pawle II. W parku za sanktuarium znajduje się przeniesiony spod Wielkiej Krokwi ołtarz, przy którym papież odprawił zakopiańską mszę.

Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce
W międzywojniu na Bachledówkę sprowadziły się dwie zamożne panie z wileńskiego: księżna Maria Bułhak-Prińska i Helena Kowieńska. Około 1950 r. brat księżnej sprzedał parcelę góralom i zabrał siostrę do Zakopanego. Przed wyjazdem z Bachledówki księżna wykuła na skale w swej posesji krzyż na znak, że miała pragnienie oddać ten plac na Bożą chwałę. Helena Kowieńska z mężem wybudowała dom na Bachledówce w 1935 r. Po śmierci męża Kowieńska ponownie wyszła za mąż. W czasie wojny państwo Jarząbkowie przenieśli się do Zakopanego, a dom na Bachledówce był bazą ruchu oporu. Przechowywano tu broń i radiostację. Ktoś doniósł Niemcom i Gestapo zrobiło rewizję. W obliczu śmierci Jarząbkowa przyrzekła Bogu, że jeżeli przeżyją, to wybuduje kaplicę, a posiadłość odda na „dobry cel”... W 1946 r. Jarząbkowa wybudowała kaplicę jako wotum za życie i rozpoczęła starania o przekazanie posiadłości w dobre ręce. W 1953 r. sprawa trafiła do Paulinów. W 1955 r. Paulini odprawili pierwszą mszę św. na Bachledówce. Dekretem kardynała Franciszka Macharskiego z 1988 r. erygowano na Bachledówce parafię pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1991 r. kardynał Macharski osobiście dokonał aktu poświęcenia nowego kościoła, zbudowanego na placu należącym kiedyś do księżnej Bułhak-Prińskiej. W latach 1967-1973 na Bachledówce spędzał wakacje kardynał Stefan Wyszyński. Odwiedzał Bachledówkę również kardynał Karol Wojtyła.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu
Kościół i parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu są najstarszymi na Podhalu (1234 r.). Protokoły wizytacyjne kościoła w Ludźmierzu z 1567 r. mówią o istnieniu statui łaskami słynącej Matki Bożej Ludźmierskiej. Według tradycji figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus przywiózł do Ludźmierza węgierski kupiec, jako wotum wdzięczności za uratowanie życia. Od XVII w. zaczęto pielgrzymować do Ludźmierza nie tylko z Podhala, ale również ze Spisza i Orawy. Z czasem Matce Boskiej Ludźmierskiej nadano tytuł Królowej Podhala — „Gaździny Podhala”. Cudowną figurę koronował 15 sierpnia 1963 r. kardynał Stefan Wyszyński. Podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski cudowna figura została przewieziona do Nowego Targu na spotkanie z Ojcem Świętym. W 1997 r. Jan Paweł II nawiedził ludźmierskie Sanktuarium, a w 2001 r. nadał mu tytuł Bazyliki Mniejszej.