Tatry dla każdego

blacha przewodnika tatrzańskiego
Przewodnik tatrzański

Artur Krupiński | tel. 608-753-206

Przewodnik tatrzański Artur Krupiński zaprasza

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Mnich nad Morskim Okiem

Wycieczka do Morskiego Oka

Wycieczka do najsłynniejszego, największego i najpiękniejszego jeziora Tatr. Wyprawa całodniowa, łatwa, wiodąca ścieżką przyrodniczą pod najwyższe szczyty i najwyższe ściany Tatr Polskich.

„Sławie tego jeziora nie zadaje kłamu rzeczywistość. Kto miał sposobność poznać Morskie Oko, gdy ono słońcem całe oświecone przemawia do duszy człowieka dźwiękami poezyi, czy gdy się mieni wód swoich tęczowemi barwami, czy odzwierciedla w sobie niebotyczne skały, czy gdy się uśmiecha wiosenną zielenią brzegów swoich, a mrozi widokiem śniegów w turniach okolicznych, czy gdy się obłoki o uwieszone nad niem urwiska roztrącają, zawsze wrażenie tu schwycone, przenieść zdoła umysł ludzki w świat marzeń”.

Walery Eljasz Radzikowski

Podczas wycieczki

Powędrujemy Drogą Oswalda Balzera z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Poznamy historię tej drogi i przedyskutujemy chyba najbardziej obecnie palący problem w Tatrzańskim Parku Narodowym, czyli kwestię transportu konnego do Morskiego Oka. Obejrzymy Wodogrzmoty Mickiewicza. Dowiemy się też, jak to się stało, że właśnie w tym miejscu powstały wodospady i zważymy (w myślach) lodowiec, zsuwający się kiedyś Doliną Białki. W Dolinie Rybiego Potoku poznamy piętrowy układ roślinności tatrzańskiej. Przyjrzymy się zwłaszcza doskonale widocznej górnej granicy lasu na zboczach Żabiego. Zachwycimy się Morskim Okiem, największym jeziorem Tatr. Odpoczniemy w schronisku im. Stanisława Staszica, zbudowanym w 1908 r. Poznamy historię sporu granicznego o Morskie Oko. Obejrzymy m.in. „aligatornię” i miejsce przy stole. Na brzegu jeziora wysłuchamy kilku opowieści związanych z Morskim Okiem, np. o tym, czy w zimie pod lodem jest woda, czy po jeziorze można (było) pływać tratwą i czy lawiny są w stanie przesuwać piece w schronisku. Poznamy wybrane szczyty w otoczeniu Morskiego oka, m.in. Rysy i Mnicha.

Warto także wybrać się na spacer wokół Morskiego Oka, co zajmuje około godziny i podejść do Czarnego Stawu, choćby ze względu na widok na Rysy.

Szukając informacji, klikaj zdjęcia...

Parking Palenica TPN, bilety TPN, karta dużej rodziny