Tatry dla każdego

blacha przewodnika tatrzańskiego
Przewodnik tatrzański

Artur Krupiński | tel. 608-753-206

Przewodnik tatrzański Artur Krupiński zaprasza

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Wycieczka na Kasprowy Wierch

Wycieczka na wysoki (1985 m n.p.m.), masowo odwiedzany szczyt tatrzański, słynący z kapitalnego widoku na Tatry. Łatwa wycieczka półdniowa w przypadku wjazdu i zjazdu koleją linową, wycieczka całodniowa przy połączeniu wjazdu na Kasprowy Wierch z zejściem ze szczytu szlakami turystycznymi.

„Sam Kasprowy, znany od dawna jako doskonały teren narciarski, jest bez wątpienia, od chwili uruchomienia kolejki, najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach”.

Andrzej Paczkowski

Podczas wycieczki

Pojedziemy koleją linową z Kuźnic. Omówimy historię budowy kolei, zwłaszcza zaangażowanie narciarzy i protesty ochroniarzy. Dowiemy się też, ile w latach 30. XX w. trwało jej zbudowanie. Przedyskutujemy sprawy związane z fukcjonowaniem kolei w kontekście ochrony przyrody. Podczas jazdy, zwłaszcza przez podpory, zostaniemy ukołysani... Wtedy także dowiemy się, czy kolej jest bezpieczna i dlaczego przewodnik zawsze trzyma się uchytu nad głową. Tuż przed górną stacją na Kasprowym Wierchu obejrzymy Palec... i Żleb pod Palcem, miejsce słynnego skoku Józefa Uznańskiego. Dowiemy się także, dlaczego Józef Uznański skakał z kolejki. Po wyjściu z wagonika na górnej stacji kolei wyraźnie odczujemy, że temperatura w Tatrach naprawdę obniża się o 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości. Ze szczytu obejrzymy znakomitą panoramę Tatr Wysokich i Zachodnich. Zwiedzimy izbę meteo w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym IMiGW. Dowiemy się też, co naprawdę oznacza skrót IMiGW.

Wycieczki, które wjechały koleją linową i tą samą drogą chcą wrócić do Kuźnic, mają ok. dwóch godzin na pobyt na szczycie.

Szukając informacji, klikaj zdjęcia...

Kasprowy