Tatry dla każdego

blacha przewodnika tatrzańskiego
Przewodnik tatrzański

Artur Krupiński | tel. 608-753-206

Przewodnik tatrzański Artur Krupiński zaprasza

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Hala Gąsienicowa

Wycieczka na Halę Gąsienicową

Całodzienna wycieczka do miejsc magicznych dla turystów, taterników i narciarzy. Wycieczka pod „Orlą Perć”, nad Czarny Staw i do „Murowańca” na szarlotkę.

„Tu skaliste granitowe szczyty są niezwykle strome. Prawie ostrzem grani biegnie śmiało poprowadzony szlak turystyczny zwany Orlą Percią...”.

Tomasz Nodzyński, Barbara Zygmańska

Podczas wycieczki

Powędrujemy szlakiem przez Boczań. Na Boczaniu zobaczymy pierwsze widoki, szczególnie na Giewont, który z profilu wygląda jak strzelista turnia. Na Skupniowym Upłazie, grzbiecie między Doliną Jaworzynką a Doliną Olczyską, omówimy kwestię górnej granicy lasu. Przypomnimy sobie też piętrowy układ roślinności w Tatrach. Na przełęczy Diabełek dowiemy się o problemach Bolesława Prusa z lękiem przestrzeni. Poznamy Halę Gąsienicową i położone w jej otoczeniu szczyty. Dowiemy się też, co właściwie oznacza słowo „hala”. Odpoczniemy w schronisku Murowaniec, gdzie dowiemy się, jaką metodą znany taternik Mieczysław Świerz chciał sprawdzać pogodę i czy można podczas balu sylwestrowego tańczyć w butach narciarskich. Poznamy też historię schroniska, a zwłaszcza do czego potrzebna była przy jego budowie pomoc saperów i plutonu wojsk kolejowych. Dowiemy się też, dlaczego w Murowańcu już nie można spać w trumnie... Wracając z Hali Gąsienicowej, przekroczymy Żleb Wściekłych Węży i dowiemy się, dlaczego tak się nazywa. Zastanowimy się także, czy w Jaskini Magurskiej możliwe było znalezienie kości smoków? Wrócimy przez Dolinę Jaworzynki, gdzie obejrzymy ogołocone z lasu zbocza doliny. Poznamy przyczynę wylesienia i zastanowimy się nad możliwościami odtworzenia lasu.

Podczas wycieczki warto także wybrać się na spacer do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Szukając informacji, klikaj zdjęcia...

TPN, bilety TPN, karta dużej rodziny