Tatry dla każdego

blacha przewodnika tatrzańskiego
Przewodnik tatrzański

Artur Krupiński | tel. 608-753-206

Przewodnik tatrzański Artur Krupiński zaprasza

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Dolina Kościeliska

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej

Wycieczka półdniowa lub całodniowa, łatwa, do doliny słynącej (od początków turystyki tatrzańskiej) z pięknego i różnorodnego krajobrazu. Przechadzka wprowadza w tematykę historii geologicznej Tatr, różnorodności przyrodniczej, pasterstwa i kulturowego wypasu owiec, tatrzańskiego górnictwa i hutnictwa oraz jaskiń i historii ich eksploracji.

„Podobnie jak Morskie Oko — ma Dolina Kościeliska wśród zwiedzających Tatry zasłużoną sławę jako jeden z najwspanialszych cudów tatrzańskiej przyrody. Kto w pogodny dzień nie widział ukoronowanych smrekami wyniosłych turni wapiennych i urwisk Kościeliskiej Doliny, fantastycznych szczytów, zamykających ją zewsząd, pieniącego się na jej dnie krysztalowego potoku, uroczych hal, tajemniczych jaskiń — ten nie zna tatr”.

Tadeusz Zwoliński

Podczas wycieczki

Obejrzymy Bramę Kantaka — skalne zwężenie położone kilkaset metrów od wylotu doliny. Zastanowimy się wspólnie, jak to się dzieje, że w jednym miejscu dolina jest taka wąska, a w innym szeroka. Poznamy też powód wykucia sztolni widocznej w skale po lewej. Na polanie za Bramą Kantaka obejrzymy skutki wiatru halnego z grudnia 2013 r. Przedyskutujemy wtedy, jakie działania powinni podejmować pracownicy parku narodowego w obliczu katastrof naturalnych. I czy to jest katastrofa? W bacówce na Wyżniej Kirze Miętusiej posmakujemy oscypków i żętycy. Poznamy historię pasterstwa, dowiemy się jak (i dlaczego) nazywa się drąg, na którym wisi kocioł, w którym warzy się owcze mleko, i co odróżnia gazdę od bacy. Na polanie Stare Kościeliska obejrzymy Zbójnicką Kapliczkę. Dowiemy się też, kto ją naprawdę zbudował. Przy Lodowym ródle poznamy zjawisko krasu i historię (nie tylko tatrzańskiej) speleologii. Dowiemy się też, co to jest Cień Księżyca. W Bramie Kraszewskiego obejrzymy wspaniałą skałę o nazwie Okręt. Na Polanie Pisanej poznamy historię ostatniej sceny filmu „Trójkąt bermudzki”. Przy Krzyżu Pola — poznamy historię pewnej patriotycznej wycieczki. Odpoczniemy w schronisku im. Walerego Goetla na Hali Ornak.

Podczas wycieczki warto także podejść pół godziny do pięknego Smreczyńskiego Stawu, zajrzeć do Wąwozu Kraków i przejść wybrane, udostępnione jaskinie Doliny Kościeliskiej.

Jaskinie turystyczne Doliny Kościeliskiej

Jaskinia Mroźna, udostępniona dla turystów w 1953 r. Jaskinia oświetlona jest światłem elektrycznym. Korytarze są wybetonowane i zabezpieczone metalowymi barierkami. Czas przejścia (z podejściem i zejściem to ok. 1,5 godziny. Zwiedzanie jest płatne. Jaskinia Raptawicka, doskonale pasująca do określenia „grota” — jej główną część tworzy obszerna sala, oświetlona światłem dziennym przez otwór mający średnicę ok. 3 metrów. Jaskinia Obłazkowa i Jaskinia Mylna, znana od dawna — skalne okna (wejścia do jaskini) widoczne są z dna doliny. Szlak przez jaskinię jest dobrze oznakowany i ryzyko zabłądzenia jest niewielkie. Mimo to nie zaleca się zwiedzania samotnie. Jaskinia Smocza Jama — już w XIX w. była chętnie zwiedzana. Jest to krótki, lecz stromy, kilkudziesięciometrowy korytarz, przebijający skałę na wylot. Przez jaskinię prowadzą łańcuchy ułatwiające przejście. Mimo niewielkiej długości należy mieć latarkę.

O jaskiniowych jamnikach...

„Na pewno każdemu z was, którzy chodzicie po jaskiniach zdarzyło się choć raz pełzać ciasnym korytarzem. Tam znowu bywało tak, że usłyszeliście charakterystyczny głos darcia tkaniny i poczuliście, że coś szarpie was za spodnie lub bluzę. Na próżno szukać jednak miejsca, o które zahaczyła tkanina kombinezonu. Skała jest tam gładka jak szkło.
To — Straszliwe Jamniki Jaskiniowe.
Żyją one od tysiącleci w najdalszych zakamarkach jaskiń. Są stare jak świat, nie giną nigdy. Podobno rozmnażają się, jednak uczeni nie zbadali dotąd, jakim sposobem. Jamniki bowiem są niesłychanie czujne i pierzchają przed człowiekiem w ciasne szczeliny, dla grotołaza niedostępne. Zbliżają się od tyłu, i to przeważnie wtedy, kiedy człowiek nie może się przed nimi bronić. Ostrymi jak szpilki ząbkami — a mają ich po cztery rzędy w każdej szczęce — szarpią ubranie, odrywają podeszwy butów, nieraz nawet kaleczą ciało. (...)
Jamniki są białe lub zupełnie przeźroczyste. Uczeni nie są zgodni co do barwy jamników. Zwolennicy barwy białej twierdzą, że pochodzi ona od mleka wapiennego, którym jakoby jamniki chętnie się odżywiają, oczywiście poza podstawowym jadłem, tkaniną z kombinezonów. Poza tym jamniki są jakoby zupełnie ślepe, mają jednak jakiś inny zmysł, który im to zastępuje. Ich maleńkie niepotrzebne zupełnie oczka świecą czerwonym blaskiem. Wspinają się po ścianach przy pomocy takich przylg, jakie muchom umożliwiają chodzenie po suficie. Jamniki mają oczywiście przylgi wielokrotnie większe, po pięć na każdej łapie.
Obiektywni przyrodnicy przyznają jednak, że wszystkie przytoczone szczegóły należą do niesprawdzonych hipotez. Jedno tylko jest pewne — że jamniki szarpią kombinezony”.

Szukając informacji, klikaj zdjęcia...

Parking Kiry TPN, bilety TPN, karta dużej rodziny Jaskinia Mroźna