Tatry dla każdego

blacha przewodnika tatrzańskiego
Przewodnik tatrzański

Artur Krupiński | tel. 608-753-206

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

REKLAMA

Artur Krupiński

Parę słów o sobie, najpierw...

„Znamy się mało. Więc może ja bym powiedział parę słów o sobie, najpierw... Urodziłem się... w marcu... znaczy, w połowie marca, w pierwszej połowie marca właściwie. Dokładnie 13 marca. No... to tyle może o sobie na początek. Czy są jakieś pytania?”.

por. „Rejs”, reż. Marek Piwowski, 1970

Góry to dla mnie Tatry. Spędzony tam czas zawsze mnie wzbogaca. Lubię niosące obietnicę przygody rześkie tatrzańskie poranki, ale lubię też, kiedy, obudziwszy się o świcie, słyszę za oknem schroniska szum deszczu. Wtedy bez większych wyrzutów obracam się na drugi bok, rozmyślając o smacznym, późnym śniadaniu.

Lubię też kilkudniowe, zimowe wyrypy pod namiot. Nie spotyka się ludzi, tylko wilki towarzyszą wędrówce. Czasami patrzę w rozgwieżdżone niebo. Gołym okiem, albo przez teleskop. Bywa, że zarywam noce, żeby obserwować astronomiczne zjawiska. Lotnictwo (małe i duże) to też jedno z moich zainteresowań. Podobnie jak koleje, ale te stare, parowe. Przyciąga mnie gwizd parowozu, jego siła i (może to zabawne) zapach. Od czasu do czasu muszę przejechać się pociągiem retro. Lubię żeglarstwo, chociaż rzadko wchodzę na pokład.

Wszystko to jednak do czasu. Gdy prognozy, zapowiadające dobrą pogodę, stawiają mnie przed wyborem: góry, parowozy, pokazy lotnicze, żeglarstwo, a może inne atrakcje... prawie zawsze zwyciężają Tatry.

Jestem przewodnikiem zrzeszonym w Akademickim Kole Przewodników Tatrzańskich im. Zofii i Witolda H. Paryskich w Krakowie.

No... to tyle może o sobie na początek.

Beskidy zimą Zaćmienie słońca Airshow w Radomiu Parowozjada w Chabówce Mazury pod żaglami

Wycieczki szkolne. Edukacja. Zielone szkoły

Każda wycieczka, oprócz funkcji rekreacyjnej, przewiduje realizację programu edukacyjnego.

Osiągnięcie celu dydaktycznego jest także moim zadaniem. Dlatego służę pomocą w opracowaniu zagadnień, które będą (mogą być) omówione z uczniami podczas wycieczki. Wiadomości dostosowuję do profilu klasy. Niezależnie od zaplanowanej trasy, możliwe jest „poprowadzenie lekcji” na zadany przez nauczyciela temat (z języka polskiego, geografii, biologii, historii). Przekazywane informacje dostosowuję do wieku uczestników. Podczas wycieczki wchodzę w dialog z uczniami, zachęcam ich do samodzielnego odkrywania, poznawania i zrozumienia tatrzańskiej wiedzy. Stosuję różne metody, aktywizujące uczniów do samodzielnej pracy.

Wycieczki dla turystów indywidualnych

Chcieliby Państwo wędrować po Tatrach, a nie robili tego dotąd? Może byli Państwo w górach kiedyś, dawno, a teraz chcieliby pójść w Tatry z rodziną? Zastanawiacie się, czy wszystko pójdzie dobrze? Wynajęcie przewodnika rozwiąże te problemy. Jedna, dwie wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim, podczas których przekażę Państwu podstawową wiedzę na temat turystyki tatrzańskiej, planowania wycieczek, ciekawych tras, bezpieczeństwa w górach... a potem będą mogli Państwo już sami ruszyć na tatrzańskie szlaki.

Kilka propozycji wycieczek

A dla bardziej doświadczonych turystów

Wycieczki dla studentów

Wycieczki dla studentów w Tatry i po Podtatrzu, to wycieczki, których celem jest poznanie (względnie przypomnienie) i omówienie konkretnego zagadnienia, związanego z tokiem studiów.

Podczas wycieczki zachęcam do samodzielnego odkrywania, poznawania i zrozumienia. Przedstawiając zagadnienie, którego omówienie jest celem wycieczki, staram się przekazywać wiedzę najbardziej aktualną. Jeśli temat wywołuje kontrowersje, a tak bywa najczęściej, przedstawiam argumenty każdej ze stron, uniemożliwając uzyskiwanie prostych (zbyt prostych) odpowiedzi.

Aktywni 50+

Góry, zwłaszcza Tatry, budzą obawy w pokoleniu „50+”. Niepotrzebnie.

Wycieczki prowadzę bez pośpiechu. Lepiej przejść mniej, ale „starannie”. Lepiej móc nacieszyć się widokami, kolorami, zapachami, ciszą albo szumem wiatru i głosem potoku. Zachęcam organizatorów i uczestników wycieczek do wędrówek nie tylko popularnymi trasami, ale też do odkrywania szlaków prowadzących w mniej znane, lecz równie piękne i ciekawe części Tatr, Zakopanego i Podtatrza.

Propozycje wycieczek

Wycieczki dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne przeżywają wycieczki w Tatry i kontakt z tatrzańską przyrodą równie intensywnie, a może nawet mocniej, niż osoby zdrowe. Niezależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

Tylko niektóre szlaki są dostępne (i bezpieczne) dla osób niepełnosprawnych. Jest jednak takie powiedzenie: „Każdy ma swój Everest”. Doświadczenie podpowiada, że towarzysząc osobom niepełnosprawnym, można wspólnie osiągnąć bardzo dużo. Także na tatrzańskich szlakach.

Mam doświadczenie w pracy terapeuty zajęciowego z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie (m.in. w pracowni zatrudnienia wspieranego). Wielokrotnie uczestniczyłem jako terapeuta i prowadziłem jako przewodnik wycieczki osób niepełnosprawnych na tatrzańskich i pienińskich szlakach.

W polskich Tatrach możliwe jest pokonanie niektórych szlaków dolinnych. W słowackich Tatrach prowadzony jest program Szlaki bez barier. W jego ramach udostępniono kilka szlaków dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Dla osób niewidomych i poruszających się na wózkach inwalidzkich Tatrzański Park Narodowy przygotował ścieżkę edukacyjną Leśny Ogród Zmysłów w Centrum Edukacji Przyrodniczej. ścieżka znajduje się w ogrodzie okalającym CEP przy ul. Chałubińskiego w Zakopanem. Zwiedzanie Leśnego Ogrodu Zmysłów trwa około godziny.

Propozycje wycieczek