blacha przewodnika tatrzańskiego
Tatry dla każdego

Artur Krupiński

przewodnik tatrzański

tel. 608-753-206

Z przewodnikiem w Tatry

Skorzystaj z usług przewodnika tatrzańskiego.
Wycieczki z przewodnikiem są zawsze udane.

Wycieczki dla studentów

Wycieczki dla studentów w Tatry i po Podtatrzu, to wycieczki, których celem jest poznanie (względnie przypomnienie) i omówienie konkretnego zagadnienia, związanego z tokiem studiów.

Podczas wycieczki zachęcam do samodzielnego odkrywania, poznawania i zrozumienia. Przedstawiając zagadnienie, którego omówienie jest celem wycieczki, staram się przekazywać wiedzę najbardziej aktualną. Jeśli temat wywołuje kontrowersje, a tak bywa najczęściej, przedstawiam argumenty każdej ze stron, uniemożliwając uzyskiwanie prostych (zbyt prostych) odpowiedzi.

Dobrym przykładem może być ochrona tatrzańskiej przyrody. Można zadać pytanie: Czy uważasz, że przyroda Tatr w obecnej postaci powinna być chroniona? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale... Pytanie brzmi, co tak naprawdę chronimy? Na przykład duża część obecnie rosnących tatrzańskich borów i lasów, była sadzona przez człowieka. Całe Tatry wykorzystywano gospodarczo i lasy były cięte. Nie chronimy (generalnie) dzikiego drzewostanu, tylko efekty działania człowieka. Jak w związku z tym powinniśmy (w sensie: pracownicy parków narodowych) postępować? Jak postępuje polski Tatrzański Park Narodowy, a jak słowacki Tatranský národný park? Dodatkowo wszystkie działania uzależnione są przecież od regulacji prawnych. Więc co chronić i jak chronić?

To wiąże się z przemysłem tatrzańskim, bedącym obecnie (poza gałęzią turystyczną) zupełną historią. Warto ją jednak poznać, bo miała wpływ na postrzeganie Tatr i na to, co zostało z naturalnej przyrody.

Ciekawym zagadnienie może być presja turystyczna na środowisko, a znakomitym przykładem transport konny do Morskiego Oka. Proponuje się zastąpienie go komunikacją autobusową (elektryczną). Jednak już teraz Morskie Oko jest przeciążone ekologicznie, a łatwy transport umożliwi docieranie nad jezioro jeszcze większej liczby gości. Czy w takim razie ekologiczne autobusy to dobre rozwiązanie? A co z woźnicami? Końmi? Czy to jest problem? Jest, o czym świadczą kolejne zdarzenia na asfalcie do Morskiego Oka. Jak to rozwiązać?

Podobnie z rozwojem turystyki pod Tatrami, jej historią i dniem dzisiejszym. Historią zmieniających się koncepcji — od uzdrowiska do ośrodka wypoczynkowego; zmieniających się (i często niezrealizowanych) pomysłów na zagospodarowanie Zakopanego i jego architektoniczne uporządkowanie. Także analiza współczesnej sytuacji miasta, bazy noclegowej, oferowanych atrakcji, systemu transportu itp. Czyli: Zakopane pępek świata czy grajdoł? Wielkie plany i niezrealizowane marzenia.

Spojrzenie na dawne już czasy i ówczesne uniesienia artystów — poetów i malarzy. Każdy liczący się (lub aspirujący na Parnas) poeta miał w swoim dorobku przynajmniej jeden wiersz o Tatrach, halnym, górskiej śmierci, względnie o świstaku siedzącym pod limbą, przeglądającą się w toni górskiego stawu w księżycowym blasku. Podobnie malarze... Wielu zafascynowanych Tatrami, tatrzańską przyrodą, góralskim folklorem malowało i uwieczniło tatrzańskie krajowidoki dla nas. Oprócz nich pisarze, aktorzy, muzycy. Wszyscy przybywali do Zakopanego, wielu tu mieszkało. Warto wrócić choć na chwilę do tych dawnych czasów, warto także spojrzeć na współczesną sztukę tworzoną w Zakopanem.